نصب همراه صندوق fundMobileApp

مهمترین مزیت های دستور العمل خرید اعتباری/ کنترل ها مکانیزه می شود

محمد عطایی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی فارس،در واکنش به این نکته که کارگزاران و برخی سرمایه گذاران حقوقی انتقاداتی به دستور العمل خرید اعتباری ابلاغ شده در ٩ دی دارند، اظهار داشت: این دستورالمعل دارای مزیت های متعددی است که متاسفانه پنهان مانده است.این دستورالعمل بعد از بررسی های فراوان و براساس استانداردهایی تهیه شده تا علاوه بر مرتفع شدن یکی از دغدغه های اصلی ما به کاهش ریسک صنعت کارگزاری منتهی شود.

وی ادامه داد: طبق این دستورالعمل هر شرکت کارگزاری با جمع حقوق صاحبان سهام ٣ میلیارد تومانی می تواند به هر کد تا ٣٠٠ میلیون تومان اعتبار بدهد که رقمی کمی نبوده و در مقایسه با مشکلات مربوط به اخذ تسهیلات چند میلیون تومانی شبکه بانکی، بسیار قابل توجه است. همچنین با توجه به محدود بودن ١٠٨ شرکت کارگزار، خدمات کارگزاران باید شامل همه فعالان باشد.

عطایی بابیان اینکه سازمان بورس مخالف هیچ گونه دادن اعتبار نبوده اما به ساماندهی آن برای جلوگیری از تبعات منفی اعتبار دهی بدون پشتوانه تاکید دارد،خاطر نشان کرد: یکی از نگرانی ها ما هنگام منفی شدن بازار مربوط به تسویه حساب ها است که می تواند موجب افزایش ریسک بازار شود. بنابراین ساماندهی اعتبار می تواند به کاهش این نوع ریسک و عواقب ناشی از اعتبارهای سنگین کارگزاران کمک شایانی کند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه دستوراالعمل ابلاغ شده تغییری نخواهد کرد و با کانون کارگزاران جلسه ای برگزار می شود،در رابطه با مزیت های دستورالعمل خرید اعتباری توضیح داد:مهمترین مزیت این دستورالعمل که مغفول مانده این است که اگر یک مشتری طبق قرارداد نتواند حساب تضمین را به حد نصاب برساند،کارگزار می تواند از طریق پشتوانه ای که از مشتری دریافت کرده،اقدام به تسویه کند. رویه و اقدامی که در گذشته وجود نداشت.

عطایی ادامه داد:همچنین درصورت بیشتر یا مساوی شدن بدهی تجاری مشتری با حساب تضمین،خرید اعتباری تا واریز وجه یا فروش اوراق‌بهادار نزد کارگزار اعتباردهنده و افزایش سایر اوراق‌بهادار به حساب تضمین متوقف می‌ شود. نام این دسته مشتریان هم به عنوان مشتری پرریسک به کانون و همه کارگزاران اعلام می‌شود تا دیگران هم تازمان احراز دوباره، خرید اعتباری را متوقف کنند.