بازار سرمایه , تامین سرمایه , طراحی وبسایت

close
نصب همراه صندوق fundMobileApp

تسهیلات مسکن مهر از ۲۵ به ۳۰ میلیون تومان رسید/ تسهیلات نوسازی بافت فرسوده در کلانشهرها ۵۰ میلیون تومان

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، شورای پول و اعتبار در یکهزار و صد و نودمین جلسه خود که در تاریخ ١٥/١٠/١٣٩٣ برگزار شد، تصمیمات زیر را در بخش مسکن اتخاذ نمود:
١- شورای پول و اعتبار با درخواست بانک مسکن مبنی بر افزایش سقف فردی تسهیلات فروش اقساطی ناشی از سهم‌الشرکه بانک در تسهیلات مشارکت مدنی اعطایی از محل حساب صندوق پس‌انداز ساخت مسکن معادل اصل تسهیلات اعطایی (حداکثر تا سقف ٣٠٠ میلیون ریال) به همراه سود دوران مشارکت مدنی، موافقت نمود.
٢-  شورای پول و اعتبار با افزایش سقف فردی تسهیلات مسکن مهر از ٢٥٠ به ٣٠٠ میلیون ریال، صرفاً برای طرح‌های نیمه‌تمام بانک‌های عامل (با اولویت طرح‌های در شرف اتمام که به تشخیص بانک عامل با افزایش سقف فردی مربوطه به اتمام می‌رسند، با هدف تبدیل عقد مشارکت مدنی به فروش اقساطی و تسریع در وصول اقساط تسهیلات اعطایی) موافقت نمود.
ضمن اینکه بانک مسکن نیز تا سقف کلی مصوب شورای پول و اعتبار مورخ ٠٨/١١/١٣٩٢ (به میزان ٥٠٠،٠٠٠ میلیارد ریال) می‌تواند نسبت به افزایش سقف فردی یادشده اقدام نماید. (سقف فردی یادشده مشمول طرح‌های تکمیل شده بانک مسکن که هنوز تبدیل به فروش اقساطی نشده‌اند ازجمله برای ٢٩٣،٤٢٠ واحد بانک مسکن نمی‌شود.)
٣-  شورای پول و اعتبار پیشنهادهای ارائه شده توسط بانک مرکزی را به شرح ذیل، مورد تصویب قرارداد.
درخصوص مصوبه شماره ٩٠٤٥٣/ت٥١١٦٦هـ مورخ ٠٨/٠٨/١٣٩٣ هیأت وزیران جهت احیاء بافت‌های فرسوده شهری:
١- با سقف‌های فردی ٥٠٠، ٤٠٠ و ٣٠٠ میلیون ریال به ترتیب برای کلان شهرها،‌ مراکز استان و شهرهای با جمعیت بالای ٢٠٠هزار نفر و سایر شهرها برای ساخت واحدهای مسکونی بافت‌های فرسوده موافقت بعمل آمد.
٢- با افزایش سقف ودیعه مسکن در قالب عقد جعاله صرفاً برای تسهیلات موضوع این مصوبه، تا مبلغ حداکثر ٢٠٠ میلیون ریال موافقت نمود.
٣- تسهیلات یاد شده در مصوبه دولت در چارچوب نرخ‌ها و سایر ضوابط مصوب شورای پول و اعتبار قابل اعطا خواهد بود و در صورت تخصیص و پرداخت یارانه ازسوی دولت، ‌یارانه مذکور از طریق دستگاه متولی مربوطه مستقیماً به متقاضی پرداخت خواهد شد.