نصب همراه صندوق fundMobileApp

ریشه گرانی در بودجه دولت است

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، محمد نهاوندیان ظهر امروز در یک نشست خبری اظهار داشت: رویکردهای تعزیراتی در مسائل اقتصادی خیلی کم جواب می‌دهد و این رویکردها در مقابله با تخلف‌ها باید استفاده شود. وقتی پدیده‌ای در اقتصاد عام می‌شود باید ریشه مشکلات اقتصادی را پیدا کرد.

وی با اشاره به گرانی‌های اخیر اظهار داشت: وقتی بحث از گرانی می‌شود که در چند وقت اخیر بزرگان نیز به آن اشاره کرده‌اند بدون توجه به ریشه‌های گرانی به موارد مصداقی گرانفروشی پرداخته می‌شود که این اشتباه است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: گرانی یک پدیده اقتصاد کلان است و در اقتصاد ایران نیز ٤٠ سال تورم مزمن داشته و داریم و این موضوع مربوط به این دولت و آن دولت نمی‌شود.

وی افزود: تا وقتی که پول نفت وارد بودجه می‌شود و یا با کسر بودجه مواجه می‌شویم همین موارد قدرت خریدی ایجاد می‌کند که برای آن عرضه‌ای وجود ندارد لذا با بیماری هلندی و تورم مزمن مواجه می‌شویم.

نهاوندیان گفت: باید ریشه گرانی را در بودجه دولت دید، باید به فکر کوچک کردن دولت باشیم وقتی نان گران می‌شود به جای آنکه به یک بنگاه اقتصادی واحد صنفی و یا کشاورز بپردازیم باید به دنبال ریشه آن باشیم. پرداختن به بنگاه‌ها در مواقع گرانی انحراف است.

وی افزود: ریشه تورم را باید در کلان اقتصاد دید ، باید آنچه باعث افزایش قدرت خرید و افزایش نقدینگی در نظام اقتصادی کشور می‌شود را حل کرد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: اخیرا گزارشی منتشر شده است که در آن شاخص تولید بیش از شاخص مصرف‌کننده بوده است و متأسفانه برخی گفتند که تولید‌کننده‌ها قیمت خود را افزایش داده‌اند که من برای این گروه متأسفم.