نصب همراه صندوق fundMobileApp

نماینده ایران می تواند دبیر کل اوپک شود؟

پایه برآورد کار‌شناسان و تحلیلگران، رقابت میان ایران و عربستان سعودی بر سر رسیدن به دبیر کلی اوپک، راه را برای یک کشور سوم درباره انتصاب به این سمت باز می‌کند. روز گذشته، غلامحسین نوذری، وزیر اسبق نفت کشور به عنوان کاندیدای تهران برای سمت دبیر کلی اوپک، رسما از سوی رستم قاسمی معرفی شد. این در حالی است که عربستان سعودی نیز پیشتر کاندیدای خود را، مجید مونیف ـ که یک شخصیت شناخته شده در این کشور است ـ معرفی کرده بود.ویلسون پاستو و ثامر غضبان، کاندیداهای کشور اکوادور و عراق هستند؛ یعنی نامزدهایی که به باور کارشناسان و تحلیلگران، شانس بیشتری برای رسیدن به مقام دبیر کلی دارند. 

در این باره، آتکینسون، تحلیلگر مسائل حوزه انرژی در انگلستان، بر این باور است که دبیر کل آینده اوپک از کشور ایران یا عربستان نخواهد بود، زیرا این سمت باید با رأی‌گیری همه اعضا و توافق کلی انتصاب یابد.

وی همچنین می‌گوید، سابقه اوپک نشان داده است که معمولا گزینه‌های خنثی را برای دبیر کلی برمی‌گزیند و از این جهت، عراق شانس بیشتری برای رسیدن به این مقام دارد.

یکی از نمایندگان آفریقایی در اوپک نیز می‌گوید، رقابت میان ایران و عربستان، می‌تواند منجر به دامن زدن به اختلافات در این سازمان شود. وی اشاره کرده است که: ما ترجیح می‌دهیم به یک کاندیدای خنثی رأی دهیم و از این جهت، گمان می‌کنم که دبیر کل آینده از کشورعراق یا اکوادور باشد.