نصب همراه صندوق fundMobileApp

مزایا و معایب صندوق‌‌های «قابل‌ معامله»/اسلامی‌بیدگلی: صندوق‌ قابل‌معامله ایرانیزه شده است

سید فرهنگ حسینی، تحلیل‌گر ارشد بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در پاسخ به این سوال که مهمترین مزایا و معایب صندوق‌های سرمایه‌گذاری «قابل معامله» در مقابل صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک چیست؟ اظهار داشت: صندوق‌های قابل معامله یا به اختصار ETF‌ها از محصولات جدید بازارهای مالی هستند و عمر آن‌ها کمتر از ٢٠ سال است و همچنین برای حذف ضعف‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک (Mutual Fund) تاسیس شده‌اند.

وی ادامه داد: از جمله مزایای ETFها امکان خرید و فروش آن‌ها در تمام طول ساعات معاملات براساس عرضه و تقاضا است، در حالی که صندوق سرمایه‌گذاری مشترک فقط در ساعت مشخص شده (ساعت ١٦) و به خالص ارزش دارایی‌ها میسر است. از سویی دیگر خرید و فروش ETFها از طریق سیستم معاملات صورت می‌گیرد و دریافت و پرداخت وجوه آن از طریق همه کارگزاری‌ها امکان‌پذیر است، اما برای صدور یا ابطال صندوق سرمایه‌گذاری مشترک باید به مدیر صندوق که معمولا یک کارگزاری است، مراجعه کرد.

حسینی تأکید کرد: این موضوع سبب تحمیل هزینه‌های اداری به صندوق نیز می‌شود، چراکه صندوق باید یک مسئول برای این وظیفه تعیین کند.

این تحلیل‌گر ارشد بازار سرمایه درباره دیگر مزایای صندوق‌های قابل معامله در مقایسه با صندوق‌های سرمایه‌گذاری، خاطرنشان کرد: خالص ارزش دارایی‌های ETF در طول ساعات معاملات مرتبا محاسبه هر دو دقیقه یک‌بار اعلام می‌شود، اما در خصوص صندوق سرمایه‌گذاری مشترک، خالص ارزش دارایی‌ها، فقط یک‌بار و پس از پایان ساعت معاملات اعلام می‌شود.