نصب همراه صندوق fundMobileApp

رشد ۱۰۰ درصدی بورس از مهر ۹۱/ بازار سهام هنوز جای رشد دارد

شهریار شهمیری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به اینکه همواره زمانی‌که شتاب صعودی شاخص کل و حجم معاملات افزایش می‌یابد، بحث حباب قیمتی در بازار مطرح می‌شود، اظهار داشت: اما در شرایط فعلی به غیر از برخی سهام شرکت‌های کوچک که رشدهای غیر متعارف داشته‌اند به جرأت می‌توان گفت که بیش از ٩٠ درصد سهام بازار همچنان پتانسیل برای رشد بیشتر دارند.

وی ادامه داد: شاخص بورس از مهرماه سال قبل تا به امروز بیش از ١٠٠ درصد رشد داشته در حالی‌که در همین زمان ارزش پول ملی به یک سوم کاهش یافته است.

مدیرعامل کارگزاری سهم آشنا تصریح کرد: در واقع شاخص بورس اگر ٥٠ درصد دیگر هم رشد کند، تازه ارزش پول سهامداران حفظ شده است و بنابراین بازدهی واقعی حتی منفی بوده است.

شهمیری با اشاره به میانگین P/E بازار خاطرنشان کرد: در حال حاضر اگر شاخص را دلاری در نظر بگیریم شاخص فعلی معادل شاخص ١٧ هزار واحدی سال ٨٩ است.

این کارشناس بازار سهام، افزود: نسبت P/E بازار هم در حال حاضر حدود ٦ واحد است که این رقم با توجه به اینکه هنوز شرکت‌های بزرگ مجامع خود را برگزار نکرده‌اند، رقم زیادی نیست.

وی گفت: اگر حدود ٢٠ هزار میلیارد سود احتمالی تقسیمی در مجامع را کم کنیم با احتساب برآورد حداقل ٥٠ هزار میلیارد تومانی سود شرکت‌های بورسی در سال جاری P/E واقعی بازار حدود ٤.٥ واحد است که این مسئله هم عدم وجود حباب در بازار را به خوبی نشان می‌دهد.