نصب همراه صندوق fundMobileApp

افزایش سرمایه ١٣٠ میلیارد تومانی ١٣ شرکت سهامی عام

به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس، در حالی سال گذشته ١١٢ شرکت بورسی و غیر بورسی و ثبت شده نزد سازمان بورس بیش از ٩.٨هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه داشتند و این تعداد شامل ٧٥ شرکت بورسی ،١٥ شرکت فرابورسی با ٨.٢٢ هزار میلیارد تومان و ٢٢ شرکت سهامی عام خارج از بورس بود، که دو ماهه اول سال جدید ١١شرکت بورسی و فرابورسی به همراه دو شرکت دیگر بالغ بر ١٣٠ میلیارد تومان افزایش سرمایه دادند.

براساس این گزارش، ٦٨ درصد این حجم از افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی و ٣٢ درصد بقیه از محل سود انباشته و اندوخته ها تأمین شده اند. همچنین براساس مجوزهای صادره در ماه های فروردین و اردیبهشت، شرکت های سهامی عام خارج از بورس که مشمول مقررات قانون بازار اوراق بهادار بوده اند، ٦.٦ میلیارد تومان افزایش سرمایه داده اند.

همچنین طی این مدت درخواستی مبنی بر صدور مجوز انتشار سهام شرکت‌های سهامی عام در شرف تأسیس که مشمول رسیدگی نزد سازمان بورس باشند، ارایه نشده است.

١١شرکت بورسی و فرابورسی شامل البرز دارو، ماشین سازی اراک، بیمه سامان، معادن مس تکنار، کشتیرانی دریای خزر، زرین معدن آسیا، قند پیرانشهر، پخش هجرت،روز دارو، سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و بورس کالای ایران بودند که در مجموع  بیش از ١٢٣.٧ میلیارد تومان افزایش سرمایه اعمال کردند. همچنین دو شرکت سهامی عام ثبت شده نزد سازمان بورس سیمان لارستان و پمپ پارس بودند.

این درحالی است که طی دو ماه اول سال جاری فقط مجوز انتشار ١٠ میلیارد تومان اوراق اجاره نیز برای لیزینگ جامع سینا با نرخ سود ٢٠ درصدی و ٤ ساله به منظور تامین وجوه مورد نیاز برای اعطای تسهیلات لیزینگ تجهیزات پزشکی، حمل و نقل، صنعتی، املاک و مستغلات صادر شده است.