نصب همراه صندوق fundMobileApp

٥ قلم عمده صادرات «غیر نفتی» در سال ٩٣ نفتی بوده‌اند

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بر  اساس آماری که گمرک جمهوری اسلامی ایران از وضعیت ١٢ ماه صادرات و واردات رسمی کشور در سال ٩٣ منتشر کرده است، ٥ محصول نفتی در صدر صادرات غیر نفتی ایران قرار گرفته‌اند.

بر اساس گزارش گمرک در سال ٩٣ پروپان مایع شده، متانول، بوتان مایع شده، پلی‌اتیلن گرید فیلم و قیر نفت در صدر اقلام صادرات «غیر نفتی» ایران قرار داشته‌اند.

بر این اساس، ارزش پروپان مایع صادر شده، ٢ میلیارد و ٢٧٩ میلیون دلار، ارزش متانول ١ میلیارد و ٤٧٧ میلیون دلار، ارزش بوتان مایع شده ١ میلیارد و ٤٦٨ میلیون دلار، ارزش پلی‌اتیلن گرید فیلم ١ میلیارد و ٤١٨ میلیون دلار و ارزش قیر ١ میلیارد و ٣٢٤ میلیون دلار بوده است.

همه این ٥ قلم یا به طور مستقیم از مخازن نفت‌وگاز کشور استخراج شده و پس از جداسازی صادر شده‌اند، یا هیدروکربورهایی هستند که بعد از استخراج و جداسازی پس از انجام یک فرآیند اولیه در صنایع پتروشیمی بالادستی یا پالایشگاه‌ها به صورت خام از کشور صادر شده‌اند.

علیرغم کاهش قیمت نفت که روی قیمت محصولات نفتی نیز تاثیرگذار بوده است، ارزش صادراتی این ٥ قلم نسبت به سال ٩٢ از رشد ١٤ تا ٨٣ درصدی برخوردار بوده است.

مجموع صادرات غیر نفتی ایران (بدون احتساب نفت، گاز و میعانات گازی) در سال ٩٣ بالغ بر ٣٥.٧ میلیارد دلار بوده است که بخش اعظم آن را محصولات خام پتروشیمی (تولید شده از نفت و گاز) تشکیل داده است.

تبدیل محصولات پتروشیمی به کالاهای نهایی علاوه بر ایجاد ارزش افزوده چند برابری برای این محصولات، اشتغال گسترده‌ای در کشور ایجاد می‌کند. بسیاری از محصولات پتروشیمی یاران پس از صادرات به ترکیه و چین تبدیل به محصول نهایی شده و به کشور وارد می‌شود.