نصب همراه صندوق fundMobileApp

ارسال به دوستان مدیر عامل بورس کالا : ابزار سلف موازی استاندارد توسعه می‌یابد

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)، حسین پناهیان با اشاره به اینکه این ابزار از مرداد پارسال در بورس کالا راه اندازی شده است ، افزود : این ابزار برای سنگ آهن استفاده شد و به دنبال استفاده از آن برای شمش فولاد هستیم.
وی گفت : افزایش تامین مالی برای بخش تولید مهم ترین برنامه امسال است و پارسال ١٦ هزار میلیارد تومان برای بخش تولید تامین مالی کردیم که بی نیاز از فرایند شبکه بانکی و تضمین های بانکی و از طریق اتاق پایاپای بورس کالا محقق شد.

پناهیان اظهار امیدواری کرد: حجم معامله ابزارها را نسبت به معاملات فیزیکی توسعه دهیم که البته به فرهنگ سازی ، سواد و دانش مالی نیاز دارد.

مدیر عامل شرکت بورس کالا تصریح کرد: در فرآیند عادی ابزار سلف یا تامین مالی از طریق سلف ، امکان معاملات مجدد روی این اوراق وجود نداشت و اوراق بهادار قابلیت معامله پیدا نمی کرد و از لحاظ شرعی اشکالات عمده ای روی سلف عادی وجود داشت.

پناهیان افزود: با طراحی ابزار سلف موازی ، این امکان فراهم شده است که در بخش تولید ، تامین مالی یک ساله یا حتی دو ساله داشته باشیم و برای بخش های مختلف تولید ، منابع  مالی لازم را از طریق ساز و کار بورس کالا فراهم و تامین کنیم.

مدیر عامل بورس کالا همچنین با اشاره به راه اندازی تالار فرعی برای اموال غیرمنقول در سال گذشته گفت : اقدامات لازم برای طراحی سیستم معاملاتی اموال غیرمنقول و آیین نامه های آن انجام گرفت، اما با رکود بخش مسکن همزمان شد.

وی افزود: باید برای شناسایی این بازار بیشتر تلاش کنیم تا با بازار شفاف که قابلیت مشاهده برای همه طرف های معامله را  دارد ، زمینه رانت خواری هم حذف شود.

پناهیان گفت : در تالار فرعی اموال غیرمنقول ؛ معامله غیرمنقول انجام نشد، اما معامله سایر اموال دیگر که دستورالعمل اجازه می داد، صورت گرفت.

وی با اشاره به اینکه عمده ترین مخاطبان این تالار فرعی ، سیستم های بانکی و سازمان هایی  هستند که معاملات املاک و اموال و معاملات کلان اموال غیرمنقول را دارند، افزود : مهم ترین دلیلی که موجب شد از این موضوع استقبال نشود رکود بازار مسکن و مقاومت برخی ذی نفعان است که با صبر و حوصله بیشتر بر این مقاومت هم چیره خواهیم شد.