نصب همراه صندوق fundMobileApp

اجرای توافق هسته‌ای مزیت‌های قابل‌توجهی برای شرکای تجاری ایران دارد

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، مسعود احمد رئیس بخش خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین‌المللی پول در نشست بهاره این نهاد بین‌المللی و بانک جهانی گفت، اجرای توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ١+٥، مزیت‌های اقتصادی چشمگیری برای شرکای تجاری ایران در خاورمیانه و در سراسر جهان خواهد داشت.
وی افزود: اگر چارچوب توافق که اعلام شده است حقیقتا تکمیل و اجرا شود، تاثیرات مثبت اساسی و قابل توجهی نه تنها بر اقتصاد ایران بلکه بر اقتصادهایی که در منطقه و دیگر بخش‌های جهان با ایران مبادلات تجاری دارند، خواهد داشت.

درحالی‌که این توافق، مزایایی برای اقتصاد ایران دارد، سیاست‌های داخلی که تهران به اجرا خواهد گذاشت نیز به نوبه خود نقش کلیدی در اقتصاد این کشور بازی خواهد کرد.

مسعود احمد توضیح داد، اگر شما به آنچه در ایران طی ٢ سال گذشته رخ داده است، بنگرید، ترکیبی از سیاست‌های محتاطانه کلان اقتصادی و کاهش تحریم‌ها ناشی از توافق موقت که منجر به ثبات اقتصادی شده است را خواهید دید.

وی تصریح کرد، در نتیجه چنین سیاست‌هایی، نرخ تورم در ایران از ٤٠ درصد به ١٦ درصد کاهش یافته است درحالی‌که انتظار می‌رود که اقتصاد این کشور شاهد رشد ٣ درصدی باشد.

با این حال، احمد هشدار داد که هنوز کارهای بسیاری مانده است که باید انجام شود تا سیاست‌های صنعتی و زیرساخت ایران اصلاح شود.

نشست بهاره صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی از ١٧ تا ١٩ آوریل (٢٨ تا ٣٠ آوریل) در واشنگتن دی سی آغاز به کار کرده است تا موضوعاتی در مورد کاهش فقر، پروژه‌های توسعه‌ای، رشد اقتصادی و اصلاحات اقتصادی در جهان مورد بحث قرار گیرد.

انتهای پیام/