نصب همراه صندوق fundMobileApp

٨ محور مهم نشست رئیس کل بانک‌مرکزی با مدیران بانک‌ها/ لزوم همکاری بانک‌ها برای متناسب‌سازی نرخ سود با تورم

سید کامل تقوی نژاد در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به جلسه روز گذشته مدیران عامل بانک‌ها با رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: یکی از مباحثی که در جلسه رئیس کل بانک مرکزی مطرح شد، نرخ‌های سود سپرده و تسهیلات بود.

*همراهی بانک‌ها برای متناسب‌سازی نرخ سود با تورم 

وی افزود: آقای سیف با اشاره به روند نزولی تورم بر لزوم هماهنگی و همکاری بانک‌ها با بانک مرکزی برای منطقی کردن نرخ سود و متناسب کردن آن با نرخ تورم تاکید کرد.

*ورود بانک‌ها به طرح‌های کم ریسک برای سرمایه‌گذاری

مدیرعامل بانک سپه تصریح کرد: همچنین رئیس کل بانک مرکزی توصیه کرد بانک‌ها در طرح‌هایی وارد شوند که از ریسک کمتری برخوردار است و متضمن سود باشد تا فعالیت‌های اقتصادی بانک‌ها با مخاطره مواجه نشود.

*نگرانی رئیس کل از نرخ شکنی در بازار پول

وی با اشاره به نگرانی رئیس کل بانک مرکزی از عدم رعایت نرخ های سود مصوب شورای پول و اعتبار و توافق بانک‌ها در این زمینه، گفت: برخی بانک‌های بزرگ و یا موسسات نرخ‌های سود سپرده را رعایت نکردند و همین مساله موجب ایجاد مخاطراتی در شبکه بانکی شده است،آقای سیف تاکید جدی بر نظارت مدیران بانک‌ها بر اجرای درست توافق‌نامه بانک‌ها داشت و گفت مدیران بر حسن اجرای این توافق‌نامه نظارت کنند تا به روش‌های مختلف نرخ واقعی سود بانکی افزایش نیابد.

*نرخ کارمزد تراکنش‌های بانکی وسیله رقابت قرار ندهید

تقوی نژاد محوری دیگر صحبت رئیس کل بانک مرکزی را بحث کارمزدها عنوان کرد و افزود: وی تاکید کرد که بانک‌ها کارمزد تراکنش‌ها را به عنوان ابزار ایجاد رقابت تلقی نکنند و باید هزینه‌های ایجاد شده توسط مشتری پرداخت شود، بانک ها با رقابت ناسالم نباید زمینه ای را فراهم کنند که هزینه‌هایی با این شبکه بانکی افزایش یابد.