نصب همراه صندوق fundMobileApp

موعد چهارمین قسط درآمد بلوکه شده نفتی ایران سررسید

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، از زمان توافق ایران و کشورهای گروه ١+٥ برای تمدید توافق موقتی ٦ ماهه ژنو به مدت ٤ ماه دیگر، تاکنون ٨٢ می گذرد.

بر اساس این توافق جدید، قرار است که ٢.٨ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی بلوکه شده ایران طی ٦ مرحله آزاد شود؛ این قسط های شش گانه به فاصله هر ٣ هفته یک بار باید به به حساب بانک مرکزی ایران در کشورهای ثالث واریز شود.

به گزارش فارس، امروز جمعه، هجدهم مهر ماه ١٣٩٣ برابر با ١٠ اکتبر موعد پرداخت چهارمین قسط به مبلغ ٥٠٠ میلیون دلار از ٢.٨ میلیارد دلار مورد توافق است.

بر اساس اعلام بانک مرکزی ایران، اقساط اول و دوم از ٢.٨ میلیارد دلار مورد توافق معادل یک میلیارد دلار، از حساب بانک مرکزی ژاپن به محل حساب بانک مرکزی ایران در کشور عمان واریز شده است.

بر اساس زمان‌بندی این پرداخت‌ها، ٢٦ شهریور ماه یعنی ١٧ سپتامبر سررسید سومین قسط به مبلغ ٤٠٠ میلیون دلار بود که تاکنون خبری در مورد واریز این وجه اعلام نشده است.

بر اساس توافق صورت گرفته در مورد تمدید چهار ماهه برنامه اقدام مشترک، آمریکایی‌ها پذیرفته‌اند که تمهیدات لازم برای آزادسازی به‌موقع اموال بلوکه شده ایران را فراهم آورند.

ایران و گروه ١+٥ در ٢٤ نوامبر ٢٠١٣ برابر با سوم آذر ماه ١٣٩٢ در ژنو سوئیس در مورد برنامه هسته‌ای ایران به توافقی تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک» دست یافتند که این توافقنامه ٣٠ دی ماه همان سال (٢٠ ژانویه ٢٠١٤) وارد مرحله اجرا شد. این کشورها در ٢٨ تیر ماه ١٣٩٣ پس از دو روز رایزنی بر سر تمدید ٤ ماهه این مدت دوباره توافق کردند.

یکی از مفاد توافقنامه ٦ ماهه ژنو این بود که ایران در ازای کاهش گام به گام فعالیت‌های هسته‌ای خود ٤.٢ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی بلوکه شده این کشور را طی ٨ قسط آزاد سازد که به حساب ایران واریز شد.