نصب همراه صندوق fundMobileApp

ارسال به دوستان نفت اوپک همچنان در مسیر کاهش/ ٩٥.٩٣ دلار قیمت جدید سبد نفتی

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، سازمان کشورهای تولید و صادرکننده نفت اوپک، در آخرین بروز رسانی سایت خود اعلام کرد: هر بشکه سبد نفتی این سازمان روز چهار شنبه با یک ١.٠٦ کاهش نسبت به روز سه شنبه ٩٥.٩٣ دلار معامله شد.

سیر شکستن رکورد کمترین قیمت‌های سبد نفتی اوپک در سال جاری همچنان دارد و این نوع نفت بار دیگر رکوردی جدید در سال ٢٠١٤ به ثبت رسانده است.

سبد نفتی اوپک از ابتدای امسال تاکنون کمترین رقمی که ثبت کرده بود ٩٦.٩٩ دلار در هر بشکه بود که روز چهار شنبه آن را به ٩٥.٩٣ دلار کاهش داد. این نوع نفت از ١٥ آگوست برای نخستین بار در سال ٢٠١٤ زیر ١٠٠ دلار در هر بشکه معامله شد.

قیمت سبد نفتی اوپک به علت تنش‌ ژئوپلتیکی در ١٩ ماه ژوئن به بالاترین رقم در سال جاری برابر با ١١٠.٢٦ دلار رسید و از آن زمان تاکنون بیش از ١٤.٣٣ دلار از ارزش خود را ازدست داده است.

قیمت نفت برنت نیز از روز سه شنبه کمتر ١٠٠ دلار در هر بشکه فروخته شده است و در معاملات امروز نیز ٩٨.٥٣ دلار معامله شده است.

گفته می شود که کاهش قیمت نفت به کمتر از ١٠٠ دلار توان کشورهای عضو اوپک برای تامین بودجه ‌اشان را با چالش مواجه کرده و احتمال واکنش اعضای اوپک به کاهش جهانی قیمت نفت وجود دارد.

سبد نفتی اوپک متشکل از نفت صحرای الجزایر، نفت گیراسول آنگولا، نفت اورینت اکوادور، نفت سنگین ایران، نفت سبک بصره عراق، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت مارین قطر، نفت سبک عربستان، نفت موربان امارات و مِرِی ونزوئلا است.