نصب همراه صندوق fundMobileApp

تمام بانک‌های ترکیه قادر به انجام مبادلات بانکی با ایران هستند

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزیر اقتصاد ترکیه اعلام کرد: با کاهش تحریم‌ها علیه ایران به دنبال توافق ژنو، تمامی بانک‌های ترکیه قادر خواهند بود، تا مبادلات پولی ایران را انجام دهند.

بر اساس توافق ایران و غرب در ژنو هفته گذشته، برخی از تحریم های ایران کاهش می یابد.

به گزارش رویترز، بانک دولتی هالک بانک، یکی از بزرگ ترین بانک های ترکیه که به مبادلات بانکی با ایران ادامه می‌دهد، یکی از معدود بانک‌هایی بوده است که مبادلات ارزی بین بانکی با بانک مرکزی ایران را انجام می‌داده است.

ظفر کاگلایان افزود: به علت فشار آمریکا، بانک‌های خصوصی قادر به انجام مبادلات ایران نبودند. اکنون که این مشکل برطرف شده است، نه تنها هالک بانک، بلکه تمام بانک‌های ترکیه می‌توانند مبادلات مالی با ایران را انجام دهند.

اظهارت وزیر اقتصاد ترکیه، نخستین تایید رسمی مقامات این کشور در مورد چگونگی تاثیر توافق هسته‌ای ایران و غرب بر بانک‌های ترکیه است.

در برگه اطلاع رسانی (fact sheet) منتشر شده از سوی کاخ سفید در مورد توافق هسته‌ای ایران و غرب آمده است که کشورهای ١+٥ در مقابل کاهش فعالیت هسته‌ای ایران، برخی از تحریم های ایران را کاهش می دهند، اما این کاهش «محدود، موقتی، هدفمند و قابل برگشت» خواهد بود.

در ادامه این بیانیه آمده است، بخش اعظم شاکله تحریم ها نظیر، تحریم های نفتی، مالی و بانکی به قوت خود باقی خواهد ماند.