نصب همراه صندوق fundMobileApp

دلیل دعوت از بابک زنجانی در کمیسیون انرژی/افراد دخیل در این پرونده در شبه‌سوآپ هم فعال بوده‌اند

رئیس کمیسیون انرژی مجلس در پاسخ به پرسشی درباره دلیل دعوت از زنجانی به این کمیته گفت: بین اطلاعات ارائه شده از سوی نهادهای نظارتی و شرکت نیکو تناقضاتی وجود داشت و در عین حال زنجانی هم حرف نیکو را زیر سؤال برده و به اعضای کمیته پیغام داده بود که این افراد صداقت ندارند و بنده کاره‌ای نبودم.

وی اضافه کرد: زنجانی گفته بود که من حرف‌هایی دارم و از کمیته خواسته بود اجازه دهند، با حضور در این کمیته پیگیری حرف خود را مطرح کند و اعضای کمیته هم وی را دعوت کردند.

میرکاظمی در پاسخ به این پرسش که تعامل نفتی با زنجانی از کی برقرار شده است، گفت: این اتفاق از یک سال پیش به این سو اتفاق افتاده و نکته جالب آنجا است که کسانی در اطراف این فرد حضور دارند که در همان ماجرای شبه‌سوآپ نیز دخیل بوده‌اند و امروز با تغییر دولت همه‌کاره وزارت نفت شده‌اند و افرادی که با آنها مخالف بودند را تعویض کرده‌اند.

وی تاکید کرد: این مساله جای نگرانی دارد که این افراد گرداننده وزارتخانه شده‌اند و افراد ناظر و پیگیری‌کنندگان این پرونده را برکنار کرده‌اند.

وزیر اسبق نفت در پاسخ به این پرسش که آقای عمادی معاون پژوهش شرکت ملی نفت گفته است که در زمان شما شرایط فروش نفت تغییر کرده و به افرادی که پالایشگاه نداشته‌اند، نیز نفت فروخته شده است، تصریح کرد: در زمان بنده تولید نفت نزدیک به ٤ میلیون بشکه در روز و شرایط فروش نفت بدون تغییر مانند قبل بود و بخش اعظم نفت بر اساس قراردادهای لانگ ترم(طولانی مدت) به پالایشگرها فروخته می‌شد.

میرکاظمی افزود: اگر شرایط فروش نفت به خریداران پس از دوره وزارت بنده کم یا زیاد تغییر کرده باشد،‌ متاثر از تحریم‌ها و کاهش فروش و تولید نفت بوده است.

به گزارش فارس، به جز کمیته‌ای که ٤ ماه پیش درباره بدهی بابک زنجانی بابت وجوه ناشی از فروش نفت در کمیسیون انرژی تشکیل شده است، بیژن زنگنه وزیر نفت پس از گرفتن رای اعتماد از مجلس در اواخر مرداد ماه سال جاری، از بدهی ٢ میلیارد دلاری زنجانی به وزارت نفت سخن گفته بود.

اگرچه ارقام بیشتری از میزان بدهی زنجانی بابت وجوه فروش نفت در سطح ٢.٨ میلیارد دلار نیز مطرح شده است، اما خود زنجانی می‌گوید کل معاملات نفت وی برای شرکت نیکو و نفت ١ میلیارد و ٩٠٠ میلیون یورو بوده است که ١ میلیارد و ٢٠٠ میلیون یورو از این مبلغ در حساب‌های بانک وی در مالزی بلوکه شده و به دلیل قطع سوئیفت این بانک امکان انتقال آن به ایران را ندارد.

وی همچنین می‌گوید ١٧.٥ میلیارد یورو از طریق بانک خود در مالزی برای ایران پول جابجا کرده و به پیمانکاران وزارت نفت پرداخت کرده، یا به ایران منتقل کرده است.