نصب همراه صندوق fundMobileApp

اخراجی‌های بورس ۲۴تایی شدند/لغو پذیرش و انتقال به فرابورس سه شرکت دیگر

به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس،روند اخراج شرکت های سهامی عام از بورس از سال ٨٦ با حذف ١٠ شرکت آغاز شد و در سال های ٨٧ با ٧٣ شرکت ، ٨٨ با ١٥ و در سال گذشته با ٦ شرکت دیگر ادامه یافت. امسال هم با تصمیم هئیت پذیرش اوراق بهادار و مسئولان بازار سرمایه ٢١ شرکت از بورس لغو پذیرش شدند تا تعداد شرکت های حاضر در بورس به ٣٢٥ شرکت کاهش یابد.

براساس این گزارش، آخرین و مهمترین این شرکت ها صدرا بود که با بیش از ٢٧ هزار سهامدار چالش های تازه‌ای را در بازار سهام ایجاد کرده و مدیران این شرکت ١٥٠ میلیارد تومانی مراتب اعتراض خود را به مسئولان سازمان بورس اعلام کرده و منتظر رای نهایی هستند.

به هرحال، بعد از لغو پذیرش از بورس و انتقال به بازار پایه فرابورس ٢١ شرکت (از جمله صدرا، پیام ،آزمایش، آبگینه، کابل سازی ایران،پلاستیک شاهین، بسته بندی پارس،پلاستیران، روغن نباتی ناب، کارتن مشهد، کیوان، گسترش،مخابراتی ایران،قندتربت جام، تجهیزات سدید،شیشه قزوین و هنکل پاک وش) ، سه شرکت ایتالران، نیروی زنگان و لوازم خانگی پارس هم مشمول این تحول شدند تا از شنبه آینده ١١ آذر رسما" از بورس اخراج و آماده حضور در بازار پایه فرابورس باشند.

عامل اصلی اخراج و لغو پذیرش شرکت ها از بورس ناشی از زیان انباشته و عدم توانایی در رسیدن به سودآوری است. همچنین اطلاع رسانی بسیار ضعیف در ارایه گزارش های لازم و به موقع به بورس هم از عوامل دیگر غربال شرکت ها از بورس و انتقال به فرابورس است.

با این رویداد تعداد شرکت های اخراج شده از سال ٨٥ تاکنون به ١٢٨ شرکت و تعداد بنگاه های حاضر در بورس به ٣٢١ شرکت بزرگ، متوسط و کوچک می رسد.